Ogólnopolski Strajk Kobiet

O projekcie

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Dzisiaj – 28 października 2020 – odbywa się Ogólnopolski Strajk Kobiet pod hasłem „Nie idziemy roboty”. Mobilizujemy się do brania urlopów na żądanie, do zamknięcia punktów usługowych, do odwołania lekcji i zajęć na uczelniach. Dużo kobiet i mężczyzn zamierza wyjść na ulice w każdym mieście w Polsce. Główne hasła pojawiające się w trakcie protestów i Strajku to: „Wybór – nie zakaz”, hashtag #Piekło Kobiet wraz z charakterystycznym czerwonym piorunem.

Jest to siódmy dzień działań protestacyjnych Polaków po tym, jak w czwartek 22 października 2020 polski Trybunał Konstytucyjny uznał, że dopuszczalność aborcji w przypadku ciężkiego lub śmiertelnego uszkodzenia płodu jest niezgodna z Konstytucją. Orzeczenie to powoduje, że w momencie jego publikacji aborcje z tego powodu będą zakazane. Oznacza to, że legalna aborcja, podyktowana względami zdrowotnymi w Polsce staje się nielegalna.

Główny sprzeciw wobec decyzji jest związany ze zignorowaniem praw kobiet, w tym prawo do godności i wolności osobistej, tak więc sprzeczne z zasadami współczesnego społeczeństwa demokratycznego i państwa prawnego. Ciężarne kobiety zatem są zobligowane do utrzymania ciąży zagrożonej lub ze stwierdzonym ciężkim lub śmiertelnym uszkodzeniem płodu, co powoduje cierpienie psychiczne, traumatyczne przeżycia raz jest bezpośrednim zagrożeniem jej życia. Jest to interpretowane jako nieludzkie i poniżające traktowanie, co bezpośrednio oznacza łamanie praw człowieka. Kolejna kontrowersją jest przekazanie prawa do podjęcia tej decyzji przez Trybunał Konstytucyjny, bez odbycia konsultacji społecznej, zasięgnięcia opinii lekarzy, w czasie trwającej epidemii COVID-19, dodatkowo bez konsultacji i dyskusji społecznej.

Monitorujcie sytuację w waszym mieście oraz w Warszawie.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_gallery][/vc_column][/vc_row]